Artvin Turistik Turizm Rehberi

Bir ortaçağ kenti olan Artvin Osmanlı zamanında Artvini olarak anlımaktaydı. İl Cumhuriyet tarihinin başında Çoruh ili olarak adlandırılsa da 1956 yılında adı Artvin olarak değiştirilmiştir.

Artvin'nin nüfusun 2016 yılı itibari ile 168 bin 500 civarında olduğu tahmin edilmektedir. Artvin'in denize kıyısı olan ilçesi Hopa'daki nüfus Artvin Merkeze göre daha fazla nüfusa sahiptir. Artvin'in ilçelerinin nüfus yoğunluğuna göre sıralanışı Hopa, Merkez, Borçka, Yusufeli, Arhavi, Şavşat, Ardanuç ve Murgul şeklindedir. En fazla nüfusa sahip ilçesi Hopa'da 2015 yılı tibari ile 286 bin civarında insan yaşarken en az nüfusa sahip ilçesi Mugul'da 2015 yılı itibari ile 7 bin 100 civarında insanın yaşadığı tahmin edilmektedir.

Artvin doğal ve el değmemiş ormanları ile Türkiye'nin oksijen fabrikası gibidir. Murgul'da Cmhuriyet tarihinin başından itibaren uzun yıllar boyunca Bakır madenciliği önemli bir sektör olmuştur. Bunun yanında Altın, gümüş ve çinko madenlerinin de bölgede çok miktarda bulunduğu bilinmektedir. Son zamanlarda Artvin Cerattepe'de Cengiz Holding tarafından 49 yıllığına kiralanan bir bölgede altın arama faaliyeti icra edilmesine dair medya'da çok sayıda haber çıkmıştır. Aynı zamanda bölgede bulunan halk ve çevreci ögütlerin katılımı ile protesto gösterileri yapılmıştır. Mahkeme sürecine giren maden arama faaliyeti şuan itibari ile belirsizliğini sürdürmektedir.

Artvin gezilecek yer bakımından özellikle doğa ile içi içe olmayı sevenler için şelaleri, gölleri, yaylaları ile eşsiz güzellikler sunmaktadır. Bunun yanında tarihi kiliseleri, köprüleri ve tarihi yayla evleri de gezilecek yerler arasında önemli bir öneme sahiptir. Annemin Artvin'de doğması sebebi ile gezip gördüğüm yerleri sizlerle yakın zamanda ayrıntılı olarak Artvin türküleri eşliğinde sitemizden paylaşacağım. Atabarı'nın hikayesine ve daha birçok türkünün hikayesine de buradan ulaşabileceksiniz.

Öğrenci kardeşlerimiz için ise Artvin Çoruh Üniversitesi öğrencilerinin hem eğitim ve öğretim görmeleri hem de doğa sporları yapmalarına imkan sağlamaktadır.

Artvin ile ilgili turizm haberleri, son Artvin turistik faaliyetler, Artvin turist aktiviteleri, Artvin turizm trendlerini TuristikRehber'den takip edebilirsiniz.