Ankara Turistik Turizm Rehberi

Ülkemizin başkenti olması münasebetiyle bürokrasinin sokaklarında oynayan çocuklarda bile hissedildiği şehrimizdir. Kurtuluş Savaşının ateşini yakan Başkumandan Gazi Mustafa Kemal tarafından 13 Ekim 1923 tarihinde başkent yapılarak onurlandırılmıştır.

Ankara'nın nüfusu uzun yıllar boyunca göç almıştır ve almaya da devam etmektedir. 2015 yılı itibari ile Ankara'nın nüfusu 5 milyon 270 bin civarındadır.

Anakara'nın ilçelerinin nüfus yoğunluğuna göre sıralanışı Çankaya, Keçiören, Yenimahalle, Mamak, Etimesgut, Sincan, Altındağ, Pursaklar, Gölbaşı, Polatlı, Çubuk, Kazan, Beypazarı, Elmadağ, Şereflikoçhisar, Akyur, Nallıhan, Haymana, Kızılcahamam, Bala, Kalecik, Ayaş, Güdül, Çamlıdere, Evren'dir. En kalabalık ilçe 922 bin ile Çankaya ve en az nüfusa sahip ilçe ise 2 bin 800 nüfuslu Evren'dir.

Ankara'nın denize sahili olmasa da etrafında gezilecek irili ufaklı birçok göl vardır. Haftasonu ailecek gidilecek yerler arasında Ankara'da gidebileceğiniz başlıca yerler Mogan Gölü, Eymir Gölü, Mavi Göl bunlardan bazılarıdır. Ankara'da yaşayan biri olarak AVM curcunasından bunalanlar için tavsiye edebileceğim yerlerin en başında bisiklet ile Eymir Gölü turu derim. Gittiğiniz bazı mesire yerlerinde Ankara Oyun Havası oynayan gençler ile karşılaşırsanız da bunlar Ankaralılar için gayet sıradan şeylerdir yadırgmayın.

Ankara bir çok ilden iş imkanlarının fazlalığı ile göç alsa da ilimize okumak amacı ile gelen birçok öğrenci vardır. Sadece ülke genelinden değil dünyanın çeşitli yerlerinden öğrenciler de Ankara'da misafir edilmektedir. Ankara'da 12 vakıf ve 8 devlet üniversitesi bulunmaktadır. Köklü üniversiteler olarak Ortadoğu Teknik Üniversitesi (ODTÜ), Gazi Üniversitesi, Ankara Üniversitesi bunlardan bazılarıdır.

Son zamanlarda yaşanan patlamalar nedeni ile insanların tedirginliği gözlerinden okunmaktadır. Ankara patlaması olarak bilinen Tren Garında ve Askeri Servis Araçlarına karşı yapılan saldırıların kimin yaptığı veya kimlerin yaptırdığı belirsizliğini korurken umut ederiz ki kısa zamanda huzurun kısa zamanda tesisi sağlanır.

Başkentimiz Ankara haberlerine yakında sitemizden ulaşabileceksiniz.