Bilecik Turistik Turizm Rehberi

Bilecik, Osmanlı İmparatorluğu'nun kuruluş yıllarında önemli bir yere sahiptir. Ertuğrul Gazi'nin ölümünden sonra oğlu Osman'a bu topraklar yurt olmuştur. Kayı Boyu'nun bin 400 çadırından 6 asıra sığacak Osmanlı İmparatorluğunun temeli Söğüt'te atılmıştır.

Bilecik ili nüfusu 2016 verilerine göre 213 bin civarındadır. Bilecik ilçeleri nüfus yoğunluğuna göre Merkez, Bozüyük, Osmaneli, Söğüt, Gölpazarı, Pazaryeri, Yenipazar ve İnhisardır. 2016 nüfus verilerine göre  en fazla nüfusa sahip ilçesi 74 bin ile Merkez, en az nüfusa sahip ilçesi ise 2 bin 500 kişi ile İnhisar'dır. Bilecik Türkiye nüfus sıralamasında 71'inci sırada bulunmaktadır. Kurtuluş savaşı sonrası Selanik başta olmak üzere Karacaova, Drama, Vodina, Tikşev gibi şehirlerden gelen Türkler Bilecik nüfusunun çoğunluğunu oluşturmaktadır. 1990'larda Yugoslavya'nın dağılması sonrasında ve Bulgaristan'da zulüm gören Türk kökenli vatandaşlarımızın da bir kısmı Bilecik'e yerleştirilmiştir.

Ahi Şeyhi Şeyh Edebali, Osman Gazi'nin hem hocası hem de kayınbabası olması münasebetiyle Müslüman Türk toplumunun çok önmli bir şahsiyetidir. Bilecik'te bulunan Şey Edebali Türbesi Bilecik'e gitmişken mutlaka uğranması gereken yerlerdendir. Tefsir, hadis ve fıkıh bilgini Dursun Fakih'in de türbesi Bilecik'te bulunmaktadır. Dünyaya 6 asır boyunca hükmedecek bir devletin kurucusunun babası Ertuğurul Gazi'nin de ebedi istiratgahı Bilecik'tedir. Bunun yanında tarihin perdesini aralayıp bakabileceğiniz bir çok müze vardır bu güzel ilimizde.

29 Mayıs 2007'de Osmanlı'nın tohumlarının atıldığı bu topraklarda kurulan Bilecik Üniversitesinde 11 bine yakın genç arkadaşımıza eğitim ve öğretim hizmeti vermektedir.

Aynı zamanda Bilecik Jandarma Genel Komutanlığı'na acemi eğitimlerini görmek üzere bir çok vatan evladı gelmektedir.

Üniversiteye ve 9'uncu Jandarma Eğitim Alay Komutanlığına gelen genç arkadaşarımızı  Bilecikliler en sıcak duygular ile karşılamaktadırlar.

Bilecik meyve sebze yetiştiriciliğince önemli bir yere sahiptir. Bilecik ekşi eriği bölgede önemli bir yere sahiptir. Bilecik hava durumunun sebze ve meyve yetiştiriciliğine müsait olması nedeni ile bir çok sebze ve meyve ilimizde yetiştirilebilmektedir.

Bilecik hkkında gezilecek yerlere, turizm haberine, turistik tesisler hakkında bilgilere, nerede kalırım, nerede ne yerim gibi sorulara yakın zaman içinde sitemizden ulaşabilecekiniz.