Amasya Turistik Turizm Rehberi

Amasya Osmanlı İmparatorluğu'nun şehzadeler şehridir. Orta Karadenizde bulunan ve tarih kokan ilimizin nüfusu 2015 yılı itibari ile 320 bin civarındadır. Kadın nüfusun erkek nüfusa oranının fazla olduğu illerimizdendir. Nüfus yoğunluğu bakımından Türkiye sıralamasında 57. sırada bulunmaktadır.

Asırlar boyunca birçok uygarlığın merkezi konumuda bulunmuş olan şehrimizin isimi kazılarda bulunan sikke ve gümüşlerin üzerlerindeki yazılardan da anlaşılacağı gibi günümüze kadar çok fazla değişikliğe uğramamıştır.

Amasya ilimizin ilçeleri Merkez, Merzifon, Suluova, Taşova, Gümüşhacıköy, Göynücek, Hamamözü'dür.

Kurtuluş savaşının mihenk taşlarından biri olan Amasya Genelgesi 21-22 Haziran 1919 gecesi bu şehrimizde yazılmıştır.

Amasya Üniversitesi 01.03.2006 yılında eğitim ve öğretim faaliyetlerine başlamıştır. Halen bünyesinde 6 fakülte, 1 Yüsekokul, 8 Meslek Yüksekokulu ve 2 Enstitü ile öğrencilerini misafir etmektedir.

Amasya Üniversitesi Uzaktan Eğitim Araştırma ve Uygulama Merkezi (Amasya UZEM), natif eğitim imkanları sunan nadide eğitim kurumlarımızdandır. 2012 yılında eğitim faaliyetlerine başlayan Amasya UZEM'de halen 7 bin civarında öğrenciye imkan sağlamaktadır.  İnternet üzerinden ders takibi yapılabilen sistem son zamanlarda ülkemizde çeşitli alanlarda hızla çoğalmaktadır.

Amasya Üniversitesine bağlı olarak hizmet veren Amasya Devlet Hastanesine Amasya'da doğmuş ve Fatih Sultan Mehmet zamanında tıp alanında büyük çalışmalar yapmış Sabuncuoğlu Şerefeddin'in adı verilmiştir. Hastanenin resmi adı Amasya Üniversitesi Sabuncuğlu Şerefeddin Eğitim ve Araştırma Hastanesi'dir.

Amasya Haberleri ve Amasya'dan canlı yayın hizmetimizle çok yakında sitemizden sizlere hizmet vermeye başlayacağız.