Bingöl Turistik Turizm Rehberi

Bingöl denildiği zaman ilk aklıma gelen "Bingöl Dört Dağ İçinde Delili Delili" dir. Merak edip araştırdığımda  türküde geçen bu dört dağın adlarını bulmadım. Ancak haritaya baktığımda Bingöl merkezin sanki bir çanak içinde olduğunu fark ettim. Bingöl adını ise Bingöl Dağından almaktadır. Çapakçur adı 1944 yılına kadar Bingöl'e verilen isimdir. Bölgedeki bazı yer isimleri Cumhuriyet tarihine kadar ve halk arasında Kürtçe olarak kullanılmıştır.

Bingöl göç veren iller kategorisinde yer almaktadır. Bingöl nüfusu 2016 yılı itibari ile 268 bin 500 kişi civarındadır. Bingöl ilçeleri nüfus yoğunluğuna göre Merkez, Genç, Solhan, Karlıova, Adaklı, Kiğı, Yedisu ve Yayladere'dir. En fazla nüfus yoğunluğuna sahip ilçesi 150 bin ile Merkez ve en az nüfus yoğunluğuna sahip ilçesi ise bin 800 ile Yayladere'dir.

Bölgenin rakımı Merkez ve Genç ilçelerinde en düşük seviyededir. Karlıova ilçesi ise en yüksek rakıma sahip ilçesidir. Geçim kaynağı olarak hayvancılık, ufak çaplı da olsa tarımdır.  Bingöl'ün dağlık bir yapıya sahip olması nedeni ile tarım arazileri azdır. Bölgede arıcılık önemli bir yere sahiptir. Bingöl dağlarında bir çok çeşidi bulunan çiçeklerden elde edilen bal, arıcılar için geçim kaynağı olmuştur. Eğer bir gün yolunuz Bingöl'e düşerse lezzetli Bingöl balının tadına mutlaka bakmalısınız.

2003 yılında 6.4 şiddetinde Bingöl'de meydana gelen depremde çok sayıda ev hasar görmüştür. Bilgöl Belediyesinin de katkıları ile kentsel dönüşüm faaliyetleri devam etmektedir.

29 Mayıs 2007 tarihinde kurulan Bingöl Üniversitesi 7 Fakülte, 3 Yüksekokul, 5 Meslek Yüksekokulu ve 4 Enstitü ile bir çok öğrenciye eğitim ve öğretim vermektedir.

Bingöl Gazetesi, Bingöl Kent Haber ve Bingöl Haber gazeteleri yerli hakın ilgi ile takip ettiği haber kaynaklarıdır.

Solhan ilçesinde bulunan doğa harikası yüzen ada bölgeye gelen turistlerin yoğun ilgisini toplamaktadır.

Bingöl hakkında gezilecek yerlere, turizm haberine, turistik tesisler hakkında bilgilere, nerede kalırım, nerede ne yerim gibi sorulara yakın zaman içinde sitemizden ulaşabilecekiniz.