Sivas Turistik Turizm Rehberi

    Sivas nüfusu Türkiye genelinde 6,5 milyon olsa da ekonomik sebeplerin etkisiyle Sivas ilinde 350 bin kişi yaşamaktadır. Sivas'ın ilçeleri Şarkışla, Yıldızeli, Suşehri, Gemerek, Zara, Kangal, Gürün, Divriği, Koyulhisar, Altınyayla, Hafik, Ulaş, İmranlı, Akıncılar, Gölova ve Doğanşar'dır.

    Tarih kokan medreseleri, gölleri ve vadileriyle Sivas gezilecek yelerle doludur. Çifte minareli medrese, Buruciye (Şifaiye) Medresesi, Sivas Kongre Müzesi, Gök Medrese, Ulu Camii, Kangal Balıklı Kaplıca, Gürün Gökpınar Gölü, Gürün Şuğul Vadisi, Gemerek Sızır Şelalesi, Zara Tödürge Gölü, Hafik Gölü ve Sivas Eğri Köprü gezmeden Sivas'ı gezdim dememelisiniz.

    09 Şubat 1974 tarihinde kurulan Sivas Cumhuriyet Üniversitesi Türkiye'nin yüz ölçümü olarak en büyük ikinci üniversitesidir. 16 fakülte, 4 enstitü, 1 devlet konsevatuvarı, 5 yüksekokul ve 14 meslek yüksek okulu ile 50 bine yakın öğrenciye eğitim imkanı sağlamaktadır.

    Birinci ligde mücadele eden Sivasspor en büyük reklamını Roberto CARLOS ile yapmıştır. Taraftarının çoğunluğu ise İstanbul'da yaşamaktadır.

    İzlenme rekorları kıran Düğün Dernek filmi Sivas ilinin tanıtımına katkı sağlamakla birlikte Sivaslılara karşı sempati oluşmasına katkı sağlamıştır.

    Memleket hasreti çeken sivaslı kardeşlerimiz Sivas Belediyesinin canlı kamera hizmetine  ulaşarak Sivas'ı canlı izleyebilirler.

    Doğup büyüdüğü topraklardan göç eden ve aklı Sivas'ta kalanlar için Sivas haberlerine ise yine sitemizden ulaşabilirsiniz.