Bolu Turistik Turizm Rehberi

Köroğlu olarak bilinen ve asıl adı Ruşen Ali olan halk kahramanının destansı hikayelerinde geçen yeşillikler içinde bir ilimizdir Bolu. Bolu'da ilk yerleşim Milattan Önce 6 Bin yılına kadar uzanmaktadır. Osmanlılar zamanında bölgede çok fazla (bol) alim (Uluğ) olması sebebi ile bu yöremize BolUluğ dneilmektedir. Daha sonra yöre insanı bunu kısaltarak Bolu olarak isimlendirilmiştir.

Bolu nüfusu 2016 yılı itibari ile 292 bin kişi civarındadır. Bolu ilçelerinin nüfus yoğunluğuna göre sıralanışı Merkez, Gerede, Mudurnu, Göynük, Mengen, Yeniçağa, Dörtdivan, Seben ve Kıbrıscık şeklindedir. Gerede ilçesinde 33 bin Kıbrıscık ilçesinde ise 3 bin civarında kişi yaşamaktadır. 1999 yılına kadar denize kıyısı olan Bolu'nun, 1999 yılında Düzce'nin İl olarak Bolu'dan ayrılması ile denize kıyısı kalmamıştır.

Bolu'nun yüzde 64'lük alanı ormanlık ve göllerden oluşmaktadır. Bölgeniz rakımı ise ortalama 1000 metre civarındadır. Rakımın yüksek ve yağışların kış aylarında kar şeklinde olması sebebi ile dünyaca ünlü kayak merkezlerine ev sahipliği de yapmaktadır. Göllerinde ise bir çok kuş çeşidine rastlamaktayız. Kısacası doğal güzellikleri ile muhteşem bir atmosferi ziyaretçilerine sunmaktadır. Bolu hava durumu kışları soğuk ve bol yağışlı yazları ise serin ve Türkiye ortalmasının üzerinde yağışlı geçmektedir.

Bolu üniversitesi olarak da bilinen Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi ismini mimar ve hayır sever iş adamı İzzet Baysal'dan almaktadır. Türkiye'nin kaliteli üniversitleri arasında olan üniversitemiz eğitim ve öğretim faaliyelerine 1992 yılında başlamıştır. Bünyesinde halen 30 binden fazla öğrenciye eğitim vermektedir.

Bolu gezilecek yer diye Google'da arama yaptırğınızda karşınıza çıkan yerlerin fotoğrafları sizi mest edecektir. Türkiye'nin en kalabalık iki şehri olan İstanbul ve Ankara'nın ortasında bulunan Bolu yerli turistler için cazip gelmektedir. Cuma akşamı evde oturmuş yarın ne yapsam acaba derken aklınıza birden Bolu gelebilir. Bölgede bulunan doğal güzellikler yaz kış demeden sizlere muhteşem manzaralar ve huzurlu bir ortam sunmaktadır. Yaz aylarında Gölcük Milli Parkında bir pazar kahvaltısı, kış aylarında kayak merkezlerinde kayak yapmak mutlaka yapılması gerekenler arasına alınmalıdır. Bolu'nun başlıca turistik yerleri Abant Milli Parkı, Gölcük Milli Parkı, Yedi Göller Milli Parkı, Akkaya Travertenleri'dir.

İstanbul Ankara otoyolu yapılmadan önce araçlar Bolu Dağını tırmanarak geçerlerdi. Halen bu yol kamyoncular tarafından kullanılmaktadır. Yol üzerindeki lokantalarda yenen etlerin ve manzaranın tarifini yapmak gerçekten zor. Nacizane tavsiyem mutlaka bu lezzetin tadına bakın derim.

Bolu hakkında tüm otellerin, motellerin, lezzetli yemek yiyebileceğiniz yerlerin isimlerini yakın zamanda sitemizden sizlerle buluşturacağız.

Bolu'yu Bolu Gündem, Bolu Haber ve Bolu Gazetesi gazetelerinin internet sitelerinden takip edebilirsiniz.