Balıkesir Turistik Turizm Rehberi

Ege Denizi ve Marmara Denizine kıyısı olan Balıkesir ilinin nüfusu 2016 yılı itibari ile 1 milyon 200 bin civarındadır. Balıkesir'in eski adı Karasi olup Cumhuriyet ile birlikte Balıkesir olarak adlandırılmıştır. 1898 yılında gerçekleşen Balıkesir depremi ile 11 binin üzerinde ev etkilenmiş ve şehir bu tarihten sonra tekrar yenilenmiştir. Balıkesir'in adı hakkında çeşitli tezler olsa da son olarak Bağlıkesir kelimesinden geldiği söylenmektedir. Bu tez bölgede bağcılık yapıldığına ve bunun Osmanlı kayıtlarındaki kadı sicilleri ve terekelere bulunmasına dayandırılmaktadır.

Balıkesir ilçeleri nüfus yoğunluğuna göre Altıeylül, Karesi, Bandırma, Edremit, Gönen, Ayvalık, Burhaniye, Bigadiç, Susurluk, Dursunbey, Sındığı, İvrindi, Erdek, Havran, Kepsut, Manyas, Savaştepe, Balya, Gömeç ve Marmara şeklinde sıralanmaktadır. En fazla nüfusa sahip ilçesi Altıeylül (173 bin 500) ve en az nüfusa sahip ilçesi Marmara (8 bin 800)'dır. Denize sahili olan ilçeleri ise  Bandırma, Edremit, Gönen, Ayvalık,  Erdek, Burhaniye,  Marmara ve Gömeç'tir. Erdek ilçesi yarımada, Marmara ilçesi ise adadır. Gökçeada'dan sonra Türkiye'nin ikinci büyük adası ve Marmara Denizi'nin  en büyük  adasıdır. Marmara adasına İstanbul'dan deniz otobüsü seferleri yapılmakta olup, yaz aylarında ada nüfusu önemli oranda artış göstermektedir. Adada bulunan oteller yaz aylarında azami kapasitede çalışmaktadır.

Balıkesir'in geçim kaynağı hayvancılık ve tarım olmasına rağmen turizm de önemli bir yer tutmaktadır. Balıkesir turimi daha çok yerli turistlere hitabetmektedir. Halkımız için Balıkesir tatil yapılabilecek çok güzel koyları ile günden güne beğeni toplamaktadır. Balıkesir'in sahil kasabaları ziyaretçilerine huzurlu ve şehrin keşmekeşinden kurtulmak için oldukça idealdir. İstanbul'dan yapılan deniz otobüsü (İDO) seferleri haftasonu da olsa iki gün kafa dinlemenize yardımcı olmaktadır. İstanbul'un egzost gazından kaçıp biraz nefes almak isteyen İstanbullular Balıkesir'in yüzde 32'sinin ormanlar ile kaplı olduğunu da unutmamalıdırlar.

Balıkesir gazetelerde üçücü sayfa haberlerinde nadiren görününen huzur dolu ilimizdir. Tatiliniz  yapabileceğiniz hatta başka şehirlerde yaşayan vatandaşlarımızın için emekli oldukarında yerleşebilcekleri  nadide illerimizdendir.

Orhan AKSOY'un yönettiği ve Hülya AVŞAR, Yalçın DÜMER ve Güzin ÖZYAĞCILAR'ın baş rollerini paylaştıkları Kaz Dağlarında geçen Hasan Boğuldu filminin hikayesinin geçtiği  Hasan Boğuldu Göleti ziyaretçilerin ilgi odağı olmaya devam etmektedir. Altınızdan kan ırmağın üzerine atılan masada yemek yemenin tarif edilemez güzelliğini yaşayabileceğiniz Kaz Dağları mutlaka gidip görülecek yerler arasına alınmalıdır. Balıkesir'e özgü höşmerimin, Keşkekin, Susurluk'ta Tost ayranın da tadına bakmadan gelmeyin lütfen. Dönüş yolculuğunuzda zeytininizi ve zeytin yağınızı da Balıkesir'den temin edebilirsiniz.