Aydın Turistik Turizm Rehberi

Ege bölgesinde bulunan Aydın ili 1 milyonun üzerinde nüfusu ile Türkiye'nin nüfus bakımından 25'inci sırasındadır. Aydınoğulları zamanında Aydın Güzelhisar olarak anılan il 1923 yılında Aydın adı ile Türkiye Cumhuriyeti'nin 09 plakalı ili olmuştur.

"Dağlarından yağ, ovalarından bal akar" diyen Evliya Çelebi ve "Bizim yeryüzünde bildiğimiz en güzel gökyüzünün altı ve en güzel iklimin bulunduğu yer" diyen Herodot bu güzel ilimizi gayet güzel tanımlamışlardır. Aydın tarımın, turizmin ve sanayileşmenin içi içe büyüdüğü bir ilimizdir.

Aydın ilçeleri nüfus yoğunluğuna göre Efeler, Nazilli, Söke, Kuşadası, Didim, Çine, İncirliova, Germencik, Bozdoğan, Kuyucan, Köşk, Koçarlı, Sultanhisar, Karacasu, Yenipazar, Buharkent ve  Karpuzlu'dur. En fazla nüfusa sahip ilçesi Efeler'in nüfusu 2015 yılı itibari ile 277 bin civarında, en az nüfusa sahip ilçesi ise Karpuzlu 12 bin civarındadır.

Aydın ili turistik yerler bakımından daha çok yerli turisti ağırlasa da Kuşadası Limanında bir çok trist gemisinin uğrak yeridir. Aydın antik kentleri, plajları, milli parkları ve dalış alanları ile turistlerin ilgi odağı olmaya devam etmektidir.

Aydın Post ve Aydın Denge gazeteleri yerel halkın ilgi ile takip ettiği gazetelerdir.

"Kısa Kes Aydın Havası Olsun" tabirinin Aydın hava durumu ile alakalı olduğunu veya oyun havası olduğunu düşünen arkadaşlar için yanlışlık olmaması için bahsedilen "Aydın Havası"  aslında "Aydın Abası" dır. Aba bildiğiniz gibi bir kumaş türüdür ve üstlük ve altlık dikmek için kullanılır. Fi tarihinde Balıkesir'e giden birisi Balıkesir'in meşhur aba kumaşından almış. Velhasıl terziye gidip abayı vermiş ve bana elbise dik demiş. Terzi kumaşı evirmiş çevirmiş adamın ölçüsünü almış, bi adama bakmış bi kumaşa. "Bu abadan hem üstlük hem şalvar çıkmaz demiş. Sinirlenen adam "Bari kısa kes Aydın abası" olsun demiş. Yıllar yılı bu söz kulaktan kulağa memleketten memlekete söyle söylene "Aydın Havası"na dönüşmüştür.

"Aydın ile ilgili turizm haberleri, son Artvin turistik faaliyetler, Artvin turist aktiviteleri, Artvin turizm trendlerini TuristikRehber'den takip edebilirsiniz.