Antalya Turistik Turizm Rehberi

    Antalya 2 buçuk milyona yakın nüfusu ile Türkiye'nin 5. büyük şehridir. Türkiye'de en çok antik kenti barındırması ve en önemlisi altın sarısı kumsalları ile ile turizmin lokomotifliğini yapmaktadır.Antalya özellikle Alman ve Rus turistlerin bir kere görüp tekrar tekrar geldikleri hatta yerleştikleri nadide ilimizdir.

    Korkuteli ilçesinde bulunan Karain Mağarası Anadolu'da en eski insan yaşantasına ait kalıntıları ile  Antalya'nın Eski Taş Çağından beri yani 500 bin yıl öncesinden beri yerleşim yeri olarak kullanıldığını göstermektedir. Burada bulunan insan kemikleri Anadolu'da bulunan en erken fosil kalıntılarıdır.

    Antalya ilçeleri nüfus yoğunluğuna göre Kepez, Muratpaşa, Alanya, Manavgat, Konyaltı, Serik, Aksu, Kumluca, Kaş, Döşemealtı, Korkuteli, Gazipaşa, Finike, Kemer, Elmalı, Demre, Akseki, Gündoğmuş ve İbradı'dır. En fazla nüfus yoğunluğu olan ilçesi Kepez (497.242)  ve en az nüfus yoğunluğu olan ilçesi İbradı (2.761)'dır.

    Antalya'da gezilecek yerler saymakla bitmez ama biz sizin kulağınıza bunlardan bir kaçını fısıldayalım. Ancak yakın zamanda sitemizden Antalya gezilecek yerler hakkında detaylı çalışmalarımızı sizlere sunacağız. Öncelikli olarak, Antalya merkezde Kaleiçi'ni, Arkeoloji müzesini, Konyalatı Plajını ve Hadrian Kapısını (Üç Kapı) ziyaret edebilirsiniz.

    Antalya'da an itibari ile iki stad bulunmakta iken 1965 yılında yapılan Atatürk Stadı yıkılarak yerine park yapılmaktadır. Yeni stad şehrin biraz dışında olsa da gidip gördüm gayet güzel olmuş. Şifo Mehmet'i istifaya davet ettikleri maçta Antalya rakibi ile berabere kalarak düşme potasından kendini kurtaramamıştı.

    Antalya havalimanı Atatürk havalimanından sonra Türkiye'nin 2'nci en büyük yolcu yoğunluğuna sahip havalimanıdır.

    Türkiye'de 5 yıldızlı otel sayısı 267 adet iken Antalya'da bulunan 5 yıldızlı otel sayısı 186'dır. İspanya genelinde bulunan 5 yıldızlı otel sayısı Antalya'da bulunan 5 yıldızlı otel sayısına ulaşamamaktadır. Anlaşılan Antalya otelleri Türkiye'deki otelciliğe yön vermektedir.

    Antalya Eğitim ve Araştırma Hastanesi yılda yerli ve yabancı uyruklu olmak üzere 650 bin hastaya hizmet vermektedir. Aynı zamanda Akdeniz Ünveristesi Tıp fakültesinde bir çok başarılı yüz nakli ve uzuv nakli yapılmaktadır. En son olarak bir hastaya kol nakli yapılmıştı. Antalya son zamanlarda sağlık turizminde de ilerleme kaydetmiştir. Çeşitli ülkelerden sağlık hizmetlerinin uygun fiyata yapılması nedeni ile ziyaretçi Antalya'yı ziyaret etmektedir.

    Antalya MEB'in organize ettiği ve Muratpaşa Spor Lisesi ile Akdeniz Üniversitesinin koordinatörlüğünde "Gençliğimizle Değerlerimize Yolculuk" konulu sevgi-saygı paneli Cam Piramit Kongre Merkezinde 29 Şubat 2016 tarihinde yapıldı.