Ağrı Turistik Turizm Rehberi

Ağrı şehri ülkemizin en doğusunda yer alan illerimizdendir. Ağrı şehirnin isimi birçok defa değişmiştir.  Osmanlı zamanında Şorbulak olan ilin adı Ermeniler tarafından Karakilise olarak anılmıştır. Kazım Karabekir Paşa'nın bölgede vazifeli olduğu zamanda Karaköse denilmiştir. Cumhuriyet ile birlikte Ağrı dağından esinlenilerek şehrin adı Ağrı olmuştur. Batılılar tarafından Tevrat'ta nuh tufanı ile alakasından dolayı Ararat da denilmiştir. Ağrı nüfusu 2015 yılı itibari ile 550 bin civarıdadır ve kilometrekareye 48 kişi düşmektedir.

Şehre ismini veren Ağrı Dağı 5165 metre rakımla Türkiye'nin en büyük dağı ünvanını korumaktadır.
 
Ağrı ilçeleri Merkez, Diyadin, Doğubeyazıt, Eleşkirt, Hamur, Patnos, Taşlıyayla ve Tutak'tır.

IC yatırım Holding Yönetim Kurulu ve Başkanı İbrahim ÇEÇEN'in ismi verilen Ağrı İbrahim ÇEÇEN Üniversitesi 2007 yılında kuruluştur.

Ağrı'da gezilecek yerlerin en başında tarihe meydan okuyan İshak Paşa sarayı ilk sırayı almaktadır. Ağrı'ya gelmişken Ağrı Dağı'na çıkmadan da olmaz tabiki. 2010 yılında Tevrat ve Kuran'da geçen Nuh'un Gemisinin Ağrı Dağı'nda bulunduğu iddia edilmiştir. Ulaşımı biraz zor olmasına rağmen mutlaka gezilecek yerler sıralamasına almalısınız.

Yakında Ağrı Haberlerine ve Ağrı'da geilecek yerlere sitemizden ulaşabileceksiniz.