Afyonkarahisar Turistik Turizm Rehberi

    Afyonkarahisar, ilkokul yıllarımda Afyon ve Afyonkarahisar olarak iki ayrı şehir gibi düşündüğüm Türkiye'nin nadide kaymak tadında şeker gibi insanlarının yaşadığı şehrimizdir. Halk arasında halen Afyon diye anılmasına rağmen 2005 yılında meclis kararı ile şehirmizin ismi Afyonkarahisar olarak tescillenmiştir. Ayrıca Kurtuluş Savaşının en çetin çarpışmalarının yaşandığı şehitler diyarıdır.

    Afyon nüfusu 2015 yılı itibari ile 710 bin civarında olsa da yaz aylarında 1960 yılında iş gücü eksikliğini gidermek için memleketlerinde binlerce kilometre uzağa Avrupa'nın çeşitli ülkelerine giden gurbetçilerin gelmesiyle 1 milyonu geçmektedir.

    Afyon ilçelerinin 2015 yılı nüfus dağılımına göre sıralanışı Sandıklı, Dinar, Bovadin, Sinanpaşa, Emirdağ, Şuhut, Çay, İhsaniye, İscehisar, Sultandağı, Çobanlar, Dazkırı, Başmakçı, Hocalar, Bayat, Evciler ve Kızılören'dir.

    Afyonkarahisar gezilecek yerler bakımından geniş bir coğfaryaya dağılmıştır. Gezilecek yerlerden bazıları Yedikapılar Manastırı, Afyon Bolvadin Müzesi, Eber Gölü, Synnada Antik Kenti, Memeç Kaya Kilisesi, Ayazini Kilisesi, Kurtini Mağarası, Eğerli Kaya Kilisesi, Anıtkaya Şehitliği ve Çay Kervansarayı'dır.

    Afyon Belediyesi sınırları içerisinde yer alan Afyon Çimento binlerce kişiye iş imkanı sağlaması ile bölgenin lokomotifi konumundadır. Afyon mermeri ise bir başka iş sektörünü oluşturmaktadır.

    Anavatanı Anadolu toprakları olan halk arasında Haşhaş olarak bilinen afyon bitkisi 1933 yılına kadar hiçbir kontrole tabi tutulmaz iken 1933 yılından sonra Toprak Mahsülleri Ofisi'nin (TMO) kurulması ile kota konularak yetiştirilmeye devam edilmiştir. Haşhaş tohumu ve tıbbi alanda kullanılmak üzere ülkemizin ihracat kalemlerinden birini oluşturmaktadır.

    Geçtiğimiz yıllarda "Afyon MEB" skandalı olarak ülke gündemde Afyon'un fazlaca yer almasına rağmen okuma yazma oranının ülke geneline göre yüksek olduğu gözlemlenmiştir. Afyon Kocatepe Üniversitesi (AKÜ) 10 Kasım 1992 yılında eğitim öğretim yılına ilk adımı atarak başarılı gençler yetiştirmiştir ve halen 40 binin üzerinde öğrenci eğitim ve öğretim görmektedir.