Adıyaman Turistik Turizm Rehberi

    Adıyaman 2015 yılı nüfus kayıtlarına göre çoğunluğu il ve ilçe merkezlerinde yaşamakla birlikte 602 bin nüfusa sahiptir. Hısn-ı Mansur yani Hüsnü Mansur olarn şehrin adı 1926 yılında Bakanlar kurulu kararı ile Adıyman olarak değiştirilmiştir.

    Adıyaman ilçelerinin nüfus yoğunluğuna göre sıralanışı Kahta, Besni, Gölbaşı, Gerger, Sincik, Çelikhan, Tut ve Samsat'tır.

    Türkiye'de Adıyaman farklı bir turizm sektöründe öncülük yapmaktadır. Menzil'de bulunan ve Muhammed Rait EROL tarafından kurulan Menzil Cemaati (Fecir Cemaati) Türkiye'nin dört bir yanından ziyaretçi akımına uğramaktadır. Adıyaman Menzil Ziyareti anadolunun çeşitli yerlerinde küçük turizm firmaları tarafından organize edilmektedir. Adıyaman menzil videoları çeşitli video kanallarında müritleri tarafından ilgi ile takip edilmektedir.

    Çoğumuzun çok eski bir türkü olarak bildiği Adıyaman Türküsü aslında yakın zaman önce Grup Kızılırmak'ın Adıyaman konseri öncesinde geçirmiş oldukları kaza sonucu ağıt olarak yazılmıştır. Grubun otobüsünün kaza yapması sonucunda körpecik daha 5 yaşında bir kız çocuğunun vefatı sonucu Yaşar AYDIN tarafından yazılır.  Adıyaman Yolu Yaman bu talihsiz kaza sonucu mısralara dökülür.

    01 Mart 2006 yılında kurulan Adıyaman Üniversitesi 2016 yılı itibari ile 13 fakülte, 1 konservatuvar, 3 enstitü, 3 yüksek okul, 6 meslek yüksekokulu ve 11 uygulama ve araşırma merkezi ile 20 binden fazla öğrenciye ev sahipliği yapmaktadır.

    Adıyaman haberlerine son dakika olarak yakın zamanda sitemizden ulaşabilirsiniz.