Adana Turistik Turizm Rehberi

Adana Akdeniz bölgemizde ama merkezi denize 30 km uzaklıkta, Seyhan Nehri üzerine kurulmuş, yazları çok sıcak, tüm buharlaşmaya rağmen olanca suyunu karpuzların içinde saklayan şirin bir şehrimizdir. Adana ilçeleri arasında sadece Karataş ve Yumurtalık (Ayas) sahil şeridinde yer alırken diğerleri iç bölgelerde yer almaktadır. Nüfus bakımından Türkiye'de 6. sıradadır.

Varda Köprüsü, Dilberler Sekisi, Taşköprü, Ulu Cami, sabancı Merkez Cami, Adana Arkeoloji Müzesi gezilecek noktalar arasındadır. Seyhan Nehri ile kolkala girmiş Merkez Parkı Sabanı Merkez Camiinin hemen yanında muhteşem yeşilliği ve düzenlemesi ile vakti unutturacak bir alan.

İngiltere Başbakanı Winston Churchill ile İsmet İnönü'yü Adana Buluşması'nda biraraya getiren şehir tarih tüm derinliklerine adını yazdırmış.

Pamuk ile özdeşleştirdiği ismini İncirlik Üssü ile her zaman gündemde tutmuştur. Uzak ülkelerin yakın etmeye çalıştığı Ortadoğu projeleri bakımından İncirlik Üssü ile Adana son dakika haberlerinin en büyük ortakçısıdır.

1882 yapımlı Türkiye'nin en uzun saat kulesi ile karşılaşacağınız şehirde 2010 tarihinde faaliyete başlayan metro ile ulaşımda da kolaylık yaşayabilirsiniz.

Adanaspor ve Adana Demirspor kulüpleri ile futbolda da Süper Ligte yarışmış olan şehir uzun zamandır vizyondan uzak durumdadır.

Adana Altın Koza Film Fesitvali ile sanat alanında da varlığını hissettirmektedir.